Skip to main content
OneTouch

Tipy pro péči o nohy

Diabetes a vaše chodidla: Tipy pro péči o nohy5

Vysoká hladina krevního cukru může vést k poškození nervů, které způsobují ztrátu citlivosti nohou (chodidel). Z toho důvodu budete jako diabetici náchylnější na řezné rány a boláky, které mohou vést k infekcím. Při vysoké hladině krevního cukru hrozí také špatné hojení ran, které se mohou změnit na vředy, jež mohou vést i k amputaci, pokud nebudou léčeny.

Zde je pár tipů, jak zajistit zdraví vašich chodidel:

 • Zvládejte svou cukrovku a udržujte hladinu glukózy v krvi ve vaší cílové hladině, a to za pomoci vašeho zdravotního týmu.
 • Denně svá chodidla kontrolujte.
  Snažte se to dělat pravidelně v určitý denní čas, kdy si je myjete nebo když si večer sundáváte boty. Kontrolujte plosky chodidel, nehty a prostory mezi prsty. Hledejte řezné rány, puchýře, otoky a zarudnutí.
 • Denně si myjte nohy.
  Používejte jemné mýdlo a vlažnou vodu, chodidla pečlivě osušte, zvláště mezi prsty, a naneste hydratační krém, ale nikoli mezi prsty, kde může vlhkost způsobit růst bakterií.
 • Pečujte o nehty u prstů na nohou.
  V případě možnosti a potřeby je stříhejte, vyhlaďte rohy smirkovým pilníkem nebo pilníčkem, abyste zabránili zarůstání nehtů do kůže. Pokud nemůžete o své nehty u prstů na nohou pečovat sami, obraťte se na pedikérku.
 • Chraňte chodidla před horkem a chladem.
  Nepoužívejte horké lahve, horké (nebo studené) obklady nebo elektrické dečky. Před vložením chodidel do vody otestujte její teplotu.
 • Vždy noste pohodlné boty a ponožky.
  Nikdy nechoďte bosi – ani uvnitř. Vyberte si boty, které vám dobře padnou a chraňte svá chodidla ponožkami, které je udržují v suchu. Před nasazením bot zkontrolujte, jestli není uvnitř něco, co by mohlo chodidla dráždit.
 • Promluvte si se svým lékařem, o zraněních, puchýřích, podráženích, popraskání nebo změnách na chodidlech, jako je změna barvy, tvaru, teploty nebo bolesti, a získejte potřebnou pomoc včetně doporučení k návštěvě podiatra.
 • Přestaňte kouřit – konzumace tabáku snižuje tok krve v chodidlech, což může způsobovat další problémy s nohama.

 

5 American Diabetes Association. (ADA) – Foot Care. Kontrolováno online 24. června 2018 @ http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/complications/foot-care.html

CO/LFS/0416/0039(1)b