Skip to main content
Onetouch

Co je to těhotenská cukrovka?

Co je to těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka nebo také gestační diabetes je typ cukrovky či vysoká hladina krevní glukózy, která je poprvé zjištěna během těhotenství. Pokud vám bylo sděleno, že máte těhotenskou cukrovku, nejste sama. Mezinárodní diabetologická federace (International Diabetes Federation, IDF) v roce 2015 odhadla, že 1 ze 7 porodů na celém světě je ovlivněno těhotenskou cukrovkou*. To z ní činí jeden z nejčastějších zdravotních problémů během těhotenství.

Můžete cítit nervozitu, strach nebo dokonce naštvání ohledně své diagnózy. Tyto pocity jsou normální. Je však skutečností, že se těhotenská cukrovka může vyvinout u žen všech možných původů a se všemi možnými typy stravování / návyky v oblasti cvičení. Pamatujte, vaše diagnóza není vaší chybou. Když budete dodržovat plán léče stanovený vaším lékařem, pomůže vám to udržet vás i vaše dítě v bezpečí.

Další dobrou zprávou je, že u většiny žen s těhotenskou cukrovkou toto onemocnění po porodu dítěte nepřetrvává. Těhotenská cukrovka má tendenci po porodu odeznít. Pokud jste však již měla těhotenskou cukrovku, existuje u vás vyšší riziko, že ji budete mít znovu při dalším těhotenství: studie prokázaly, že přibližně 1 ze 3 žen, které měly těhotenskou cukrovku, ji opět budou mít při dalších těhotenství^; existuje u vás také riziko vzniku cukrovky 2. typu později v průběhu života.

Co způsobuje těhotenskou cukrovku?

Lékaři přesně neví, co je příčinou těhotenské cukrovky, ale mají určitá vodítka.

Vaše placenta zajišťuje podporu a přísun živin pro vaše rostoucí nenarozené dítě. Hormony z placenty pomáhají při vývinu dítěte. Tyto hormony však také blokují účinek vašeho inzulínu a inzulín má poté nižší účinnost. Těhotenská cukrovka se spouští, když vaše tělo není schopno vytvořit si a využít veškerý inzulín, který potřebuje pro těhotenství. Důsledkem je vysoká hladina glukózy (cukru) v krvi, pokud není kontrolována.

Některé ženy jsou více ohroženy těhotenskou cukrovkou:

 • pokud mají před těhotenstvím nadváhu;
 • pokud jsou starší 25 let;
 • pokud měly těhotenskou cukrovku při předchozím těhotenství;
 • pokud mají cukrovku v rodině;
 • pokud jsou afroamerického, asijského, hispánského původu nebo jsou původními americkými obyvateli.

Jak se těhotenská cukrovka diagnostikuje?

Většina žen s dobrou předporodní péčí podstupuje pravidelná vyšetření na těhotenskou cukrovku v době 24–28 týdne jejich těhotenství. Pokud u vás existuje vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky, může váš lékař provést test dříve, případně více než jednou během vašeho těhotenství.

Test na těhotenskou cukrovku zahrnuje vypití sladkého nápoje, který vám podá váš lékař, a provedení testu krve odebrané o hodinu později, aby se zjistilo, jak se vaše tělo vypořádá s tímto cukrem. Jestliže výsledky ukáží, že je vaše hladina cukru v krvi zvýšená, budete požádána, abyste absolvovala ještě druhý test. To zahrnuje vypití dalšího sladkého nápoje poté, co přes noc nebudete nic jíst, a zopakování série dalších testů krve. Jestliže vaše hladina cukru v krvi zůstane zvýšená a potvrdí se diagnóza těhotenské cukrovky, váš lékař si s vámi promluví ohledně plánu léčby těhotenské cukrovky.

Proč je důležité léčit těhotenskou cukrovku?

Vaším instinktem matky je chránit své dítě. Je důležité léčit těhotenskou cukrovku co nejdříve po stanovení její diagnózy z důvodu ochrany vašeho zdraví i zdraví vašeho dítěte. Pokud se těhotenská cukrovka neléčí, může dojít k těmto problémům:

 • Zvýšená možnost porodu příliš velkého dítěte s porodní hmotností více než 4 kg, což je stav známý pod pojmem makrozomie. Tím se zvyšuje možnost
  • problémů a zranění během vaginálního porodu a
  • při císařském řezu.
 • Vysoké riziko předčasného porodu a dýchacích problémů (syndrom dechové tísně) u vašeho dítěte.
 • Vysoké riziko nízké hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) u vašeho dítěte brzy po porodu.
 • Vyšší šance preeklampsie u vás (vysoký krevní tlak a problémy s játry či ledvinami).

Dodržování plánu péče stanovené vaším lékařem a pečlivou kontrolou vaší těhotenské cukrovky vám může pomoci významně snížit riziko vzniku těchto komplikací.

Jak se léčí těhotenská cukrovka?

Pokud je vám diagnostikována těhotenská cukrovka, můžete být překvapena, že kroky ke kontrole cukrovky obvykle nejsou vůbec složité.

 • První věcí, kterou vám lékař doporučí, je zdravá strava s kontrolovaným příjmem sacharidů (uhlohydrátů) a cvičení. V mnoha případech budou tyto kroky dostačující ke zvládání vašich hladin cukru v krvi po zbývající dobu vašeho těhotenství.
 • Je možné, že se budete muset poradit s registrovaným odborníkem na stravování (dietním poradcem) ohledně vytvoření zdravého plánu stravování. Dietní poradce vás může naučit, jak kontrolovat množství a typy sacharidů, které jíte, protože to je také způsob, jak kontrolovat vaši hladinu cukru v krvi a zároveň stále zajišťovat potřeby vašeho vyvíjejícího se dítěte. Můžete být také požádána, abyste si psala stravovací deník a sledovala svou hmotnost.
 • Může být zapotřebí, abyste si doma denně pomocí glukometru kontrolovala svou hladinu cukru v krvi. To se může zdát poněkud odstrašující, avšak existuje snadná pomoc díky moderním a snadno použitelným glukometrům pro domácí použití. Váš tým zdravotnické péče vám může některý doporučit a ukázat, jak jej používat. Testování hladiny cukru v krvi (glykémie) pomůže vám i vašemu lékaři při léčbě vaší těhotenské cukrovky.
 • Je běžné kontrolovat si hladinu cukru v krvi čtyřikrát nebo vícekrát za den, obvykle nalačno a poté 1 až 2 hodiny po jídlech. Váš lékař nebo odborný zdravotník vám řeknou, jak často testy provádět a jaké je vaše cílové rozmezí. Nezapomeňte si vést záznamy o vašich testech hladiny cukru v krvi včetně toho, kdy jste test prováděla, jaký je jeho výsledek a zda byl před nebo po jídle a jak dlouho po jídle.
 • Bez ohledu na to, zda máte či nemáte těhotenskou cukrovku, cvičení během těhotenství pomůže vašemu tělu lépe využívat vlastní inzulín a kontrolovat vaši hladinu cukru v krvi. Cvičte 30 minut denně, 5 dní v týdnu. Mnoho těhotných žen si užívá rychlé chůze či plavání, ale pokud máte jinou aktivitu nebo pravidelné cvičení, kterému dáváte přednost, zeptejte se svého lékaře, zda v něm můžete pokračovat.

Při vašich návštěvách u porodníka může být prováděna kontrola vašeho krevního tlaku a moči. Můžete také se svým lékařem probrat vaše hladiny cukru v krvi, a také vaši stravu, jak hodně jste cvičila a kolik jste přibrala. Vaše rostoucí dítě bude také pečlivě sledováno. To všechno pomůže stanovit, zda léčebný plán funguje a zda jsou zapotřebí nějaké změny.

Pokud změna stravování a cvičení nepomohou stabilizovat vaši hladinu cukru v krvi, může vám lékař doporučit léky na cukrovku včetně injekcí inzulínu, které budete užívat po zbývající dobu těhotenství.

Užívání léků (tablety, inzulín)

Pokud vám lékař předepíše tablety nebo inzulín, mějte na paměti, že to neznamená vaše selhání při zvládání těhotenské cukrovky. Ve skutečnosti vaše tělo prostě nemusí být schopno vytvářet dostatek vlastního inzulínu pro zvládání jeho potřeb během růstu nenarozeného dítěte. Je důležité, abyste se řídila doporučeními lékaře, a chránila tak sebe i své dítě. Je pravděpodobné, že jakmile porodíte, můžete přestat užívat tyto léky na cukrovku.

Pokud vám lékař sdělí, že potřebujete inzulín, znamená to aplikovat si jej pomocí injekce nebo jiného prostředku, například inzulínové pumpy. Rodinný příslušník se může naučit, jak inzulín aplikovat a pomoci vám jej užívat dle předpisu. Dobrou zprávou je, že v dnešní době se vyrábí malé, tenké jehly pro aplikaci inzulínu. Díky nim jsou injekce prakticky bezbolestné.

Váš lékař vám sdělí, kdy si aplikovat inzulín a jaké množství při každém podání používat. Váš lékař vám během vašeho těhotenství může také doporučit úpravu dávkování.

*IDF Diabetes Atlas (7th Ed.)(2015). International Diabetes Federation: Brusel, Belgie.
Online verze kontrolována 20. listopadu, 2016 @ http://www.diabetesatlas.org
^MacNeill et al; Diabetes Care April 2001; Vol. 24 (4): 659-662. Rates and Risk Factors for Recurrence of Gestational Diabetes. Online verze kontrolována 21. listopadu 2016 @ http://care.diabetesjournals.org/content/24/4/659
Mayoclinic: Rochester (MN); c1998-2016. Kontrolováno 8. července 2016 @http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gestational-diabetes/basics/complications/con-20014854
PubMed Health - U.S. National Library of Medicine: Bethesda, MD. 2002-Gestational Diabetes: A Guide for Pregnant Women. Online verze kontrolována 21. listopadu 2016 @ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0004900/

CO/LFS/1016/0115, CO/LFS/0416/0039, CO/LFS/1116/0125(1)