Skip to main content
OneTouch

Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka2

Co způsobuje těhotenskou cukrovku?

Lékaři přesně neví, co je příčinou těhotenské cukrovky, ale mají určitá vodítka.

Vaše placenta zajišťuje podporu a přísun živin pro vaše rostoucí nenarozené dítě. Hormony z placenty pomáhají při vývinu dítěte. Tyto hormony však také blokují účinek vašeho inzulínu a inzulín má poté nižší účinnost. Těhotenská cukrovka se spouští, když vaše tělo není schopno vytvořit si a využít veškerý inzulín, který potřebuje pro těhotenství. Důsledkem je vysoká hladina glukózy (cukru) v krvi, pokud není kontrolována.

Některé ženy jsou více ohroženy těhotenskou cukrovkou. Patří k nim ženy, které:

 • mají před těhotenstvím nadváhu
 • během těhotenství příliš přiberou (více než je doporučený váhový příbytek)
 • jsou starší 25 let
 • někdy v minulosti trpěly těhotenskou cukrovkou
 • mají cukrovku v rodině
 • jsou afroamerického, asijského, hispánského původu nebo jsou původními americkými obyvateli.

Jak se těhotenská cukrovka diagnostikuje?

Většina žen s dobrou předporodní péčí podstupuje pravidelná vyšetření na těhotenskou cukrovku v době 24–28 týdne jejich těhotenství. Pokud u vás existuje vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky, může váš lékař provést test dříve, případně více než jednou během vašeho těhotenství.

Test na těhotenskou cukrovku zahrnuje vypití sladkého nápoje, který vám podá váš lékař, a provedení testu krve odebrané před a po požití nápoje. Jestliže výsledky ukáží, že je vaše hladina cukru v krvi v dané okamžiky vyšší než je doporučený limit, bude vám potvrzena diagnóza těhotenské cukrovky. Váš lékař si s vámi promluví ohledně plánu léčby těhotenské cukrovky.

Proč je důležité léčit těhotenskou cukrovku?

Vaším instinktem matky je chránit své dítě. Je důležité léčit těhotenskou cukrovku co nejdříve po stanovení její diagnózy z důvodu ochrany vašeho zdraví i zdraví vašeho dítěte. Pokud se těhotenská cukrovka neléčí, může dojít k těmto problémům. K těm patří:

 • Zvýšená možnost porodu příliš velkého dítěte s porodní hmotností více než 4 kg, což je stav známý pod pojmem makrozomie. Tím se zvyšuje možnost
  • problémů a zranění během vaginálního porodu a
  • při císařském řezu. („císař”)
 • Vysoké riziko předčasného porodu a dýchacích problémů (syndrom dechové tísně) u vašeho dítěte.
 • Vysoké riziko nízké hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) u vašeho dítěte brzy po porodu.
 • Vyšší šance preeklampsie u vás (vysoký krevní tlak a problémy s játry či ledvinami).

Dodržování plánu péče stanovené vaším lékařem a pečlivou kontrolou vaší těhotenské cukrovky vám může pomoci významně snížit riziko vzniku těchto komplikací.

Co můžete očekávat poté, co vám byla diagnostikována těhotenská cukrovka?

Pokud je vám diagnostikována těhotenská cukrovka,

 • Váš lékař vám doporučí zdravou stravu s kontrolovaným příjmem sacharidů (uhlohydrátů) a cvičení. V mnoha případech budou tyto kroky dostačující ke zvládání vašich hladin cukru v krvi po zbývající dobu vašeho těhotenství.
 • Je možné, že se budete muset poradit s registrovaným odborníkem na stravování (dietním poradcem) ohledně vytvoření zdravého plánu stravování. Dietní poradce vás může naučit, jak kontrolovat množství a typy sacharidů, které jíte, protože to je také způsob, jak kontrolovat vaši hladinu cukru v krvi a zároveň stále zajišťovat potřeby těla v průběhu těhotenství. Můžete být také požádána, abyste si psala stravovací deník a sledovala svou hmotnost.
 • Může být zapotřebí, abyste si doma denně pomocí glukometru kontrolovala svou hladinu cukru v krvi. Požádejte svého lékaře nebo dietního poradce, aby vám doporučil vhodný glukometr. Testování hladiny cukru v krvi (glykémie) pomůže vám i vašemu lékaři při zvládání vaší těhotenské cukrovky.
 • Je běžné kontrolovat si hladinu cukru v krvi čtyřikrát nebo vícekrát za den, obvykle nalačno a poté 1 až 2 hodiny po jídlech. Váš lékař nebo odborný zdravotník vám řeknou, jak často testy provádět, a jaké je vaše cílové rozmezí. Nezapomeňte si vést záznamy o vašich testech hladiny cukru v krvi včetně toho, kdy jste test prováděla, jaký je jeho výsledek a zda byl před nebo po jídle a jak dlouho po jídle.
 • Jemné cvičení během těhotenství pomůže vašemu tělu lépe využívat vlastní inzulín a kontrolovat hladinu cukru v krvi. Mezi cvičení, které je pro těhotné ženy bezpečné, patří rychlá chůze a plavání. Zeptejte se svého lékaře a požádejte o radu ohledně bezpečného cvičení v těhotenství.

Při vašich návštěvách u porodníka může být prováděna kontrola vašeho krevního tlaku a moči. Můžete také se svým lékařem probrat vaše hladiny cukru v krvi, a také vaši stravu, jak hodně jste cvičila a kolik jste přibrala. Vaše rostoucí dítě bude také pečlivě sledováno. To všechno pomůže stanovit, zda léčebný plán funguje a zda jsou zapotřebí nějaké změny.

Pokud změna stravování a cvičení nepomohou stabilizovat vaši hladinu cukru v krvi, může vám lékař doporučit léky na cukrovku, jako jsou tablety nebo inzulín, které budete užívat po zbývající dobu těhotenství.

Užívání léků (tablety, inzulín)

Pokud vám lékař předepíše tablety nebo inzulín, mějte na paměti, že to neznamená vaše selhání při zvládání těhotenské cukrovky. Ve skutečnosti vaše tělo prostě nemusí být schopno vytvářet dostatek vlastního inzulínu pro zvládání jeho potřeb během růstu nenarozeného dítěte. Je důležité, abyste se řídila doporučeními lékaře, a chránila tak sebe i své dítě. Je pravděpodobné, že jakmile porodíte, můžete přestat užívat tyto léky na cukrovku.

Pokud vám lékař sdělí, že potřebujete inzulín, znamená to aplikovat si jej pomocí injekce nebo jiného prostředku, například inzulínové pumpy. Rodinný příslušník se může naučit, jak inzulín aplikovat a pomoci vám jej užívat dle předpisu. Dobrou zprávou je, že v dnešní době se vyrábí malé, tenké jehly pro aplikaci inzulínu.

Díky nim jsou injekce prakticky bezbolestné. Váš lékař vám sdělí, kdy si aplikovat inzulín a jaké množství při každém podání používat.

Váš lékař vám během vašeho těhotenství může také doporučit úpravu dávkování.

 

2 IDF Diabetes Atlas (8th Ed.) (2017). International Diabetes Federation: Brusel, Belgie. Online verze kontrolována 5. května 2018 @ http://diabetesatlas.org/IDF_Diabetes_Atlas_8e_interactive_EN/

CO/LFS/0146/0039(1)