Skip to main content
Onetouch

Podívejme se na úplný začátek

Podívejme se na úplný začátek

Máte diabetes. Co teď?

Nejste sami. Jeden z 11 dospělých po celém světě má diabetes a každý druhý není ani diagnostikován.1 Stanovení diagnózy diabetu je důležitým prvním krokem pro zahájení léčby onemocnění. Zjištění, že máte diabetes, může být šokující a někdo to nemusí nést dobře. Zde, ve společnosti OneTouch.cz, vám můžeme pomoci začít a překonat počáteční problémy.

Účelem této stránky je pomoci vám, abyste se o tomto onemocnění dozvěděli něco víc. Naučíme vás, proč je důležité sledovat hladinu cukru v krvi (glykémie) a užívat léky (tablety nebo inzulin) v době, kdy vám je lékař předepsal. Naučíme vás základy správného stravování a fyzické aktivity. Řekneme vám, co si musíte hlídat a jak o sebe pečovat, abyste se vyhnuli komplikacím, pokud to je možné. Stručně řečeno – krok za krokem vás naučíme, jak s diabetem kvalitně žít. Ano, váš život se brzy změní. Když však budete schopni držet diabetes pod kontrolou, zlepšíte svůj současný i budoucí život. Nejenom že brzy zlepšíte svůj zdravotní stav, ale snížíte také pravděpodobnost dlouhodobých zdravotních rizik a budete moct žít déle a zdravěji. Nečekejte dokonalost. Není to závod ani soutěž. Slibte si ale, že budete dělat vše, co je ve vašich silách a budete se zlepšovat. Řekněte si, že to za to stojí. Budeme s vámi na každém kroku vaší cesty. S postupem času mohou být hladiny inzulinu příliš nízké a nevedou k dostatečnému účinku, vznikne necitlivost na inzulin, který pak přestává fungovat správně. K vysokým hladinám glukózy v krvi mohou vést inzulinová rezistence i nedostatek inzulinu.6

Na rozdíl od pacientů s diabetem 1. typu nemusí mnoho pacientů s diabetem 2. typu pro přežití vyžadovat denní léčbu inzulinem. Léčba diabetu 2. typu zahrnuje zdravé stravování, zvýšení fyzické aktivity, držení tělesné hmotnosti pod kontrolou a užívání léků na diabetes. K dispozici je mnoho pilulek nebo tablet, které pomáhají kontrolovat hladinu glukózy u pacientů s diabetem 2. typu. Pokud se však hladiny glukózy v krvi budou nadále zvyšovat, pacientům s diabetem 2. typu může být předepsán inzulin.7

1. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 49.
6. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 23.
7. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 23.

CO/LFS/0416/0039