Skip to main content
OneTouch

Jak probíhá léčba cukrovky?

Jak probíhá léčba cukrovky?

Cílem jakéhokoliv léčebného plánu pro pacienta s cukrovkou je kontrolovat hladinu cukru v krvi a zabránit vzniku zdravotních problémů nebo komplikací. Každý člověk však má své jedinečné potřeby, proto se musí stanovit specifický plán léčby vaší cukrovky.1

Pro více informací o léčbě cukrovky 1. typu.

Pro více informací o léčby cukrovky 2. typu.

Pro více informací o léčbě těhotenské cukrovky.

Je zapotřebí týmová práce1

Odborníci doporučují týmový přístup k léčbě cukrovky. Vy jste nejdůležitějšími členy tohoto týmu, protože jste tímto stavem ovlivněni a denně o něj pečujete.

Můžete zapojit členy své rodiny nebo blízké přátele. Mohou vám například pomoci s plánováním jídel a jejich přípravou, připojit se k vám na procházkách po večeři, jít s vámi na kontrolu k lékaři nebo si prostě jen vyslechnout vaše starosti. Možná budete také chtít vyhledat podpůrné skupiny pro cukrovkáře ve vaší oblasti.

Váš tým zdravotní péče při léčbě cukrovky

Nyní si pojďme probrat, kdo může být součástí vašeho zdravotnického týmu. To, kdo bude členem vašeho zdravotnického týmu, závisí na několika faktorech, včetně toho, jaké odborníky můžete potřebovat k tomu, aby vám pomohli zvládat vaši cukrovku, a jaké jsou dostupné možnosti ve vašem systému zdravotní péče.

Zde jsou odborníci, kteří by mohli tvořit váš tým zdravotní péče při léčbě cukrovky:

 • Praktický lékař: Všeobecného praktického lékaře navštěvujete, když potřebujete běžnou lékařskou prohlídku nebo se necítíte dobře.
 • Endokrinolog: Lékař, který má speciální atestaci v oblasti hormonálních onemocnění, jako je cukrovka.
 • Poradce (zdravotní sestra) při léčbě cukrovky: Zdravotní sestra se speciálním školením a zkušenostmi v oblasti péče a poradenství pro osoby s cukrovkou a jejich rodin.
 • Registrovaný dietní poradce: Odborník se vzděláním v oblasti výživy, který vám může pomoci zjistit, jak můžete činit zdravé stravovací volby na základě vašich nutričních potřeb, požadované hmotnosti, životního stylu, léků a dalších zdravotních cílů.
 • Oční lékař (oftalmolog nebo optometrista: Lékař, který se specializuje na nemoci očí včetně diabetického oka a má vzdělání na jejich diagnostiku.
 • Sociální pracovník / psycholog / psychiatr / rodinný terapeut: odborník na psychické zdraví vám může pomoci s osobními a emočními aspekty života s cukrovkou a jejím zvládáním.
 • Podiatr: lékař se vzděláním pro péči o nohy a další potíže dolních končetin.
 • Farmaceut: zdravotní odborník připravující a distribuující léky, který vám také může poradit ohledně užívání léků na diabetes a jiných léků.
 • Zubař: Lékař, který udržuje vaše zuby a dásně zdravé.
 • Fyzioterapeut: zdravotní odborník se vzděláním v oboru fyzioterapie, který vám může pomoci účinně zavést cvičení do vašeho plánu zvládání cukrovky.
 • Certified Diabetes Educator (CDE, certifikovaný školitel v oblasti diabetu): CDE mohou být zdravotní sestry, dietní poradci, lékaři, farmaceuti, podiatři, poradci nebo jiní zdravotní odborníci se zvláštní certifikací pro diabetes.

 

1 American Diabetes Association. (ADA) Standards of Medical Care in Diabetes–2018. Diabetes Care 2018; 41, Suppl. 1. Online verze kontrolována 6. května 2018 @ http://care.diabetesjournals.org/content/diacare/suppl/2017/12/08/41.Supplement_1.DC1/DC_41_S1_Combined.pdf

CO/LFS/0416/0039(1)a