Skip to main content
Onetouch

Jak probíhá léčba cukrovky?

Jak probíhá léčba cukrovky?

Cílem jakéhokoliv léčebného plánu pro pacienta s cukrovkou je kontrolovat hladinu cukru v krvi a zabránit vzniku zdravotních problémů nebo komplikací. Každý člověk však má své jedinečné potřeby, proto se musí stanovit specifický plán léčby vaší cukrovky.

Pro více informací o léčby cukrovky 1. typu klikněte zde.

Pro více informací o léčby cukrovky 2. typu klikněte zde.

Pro více informací o léčby těhotenské cukrovky klikněte zde.

Je zapotřebí týmová práce

Doporučuje se týmový přístup k léčbě vaší cukrovky, přičemž nejdůležitějším členem jste vy. Konec konců vás se cukrovka a její každodenní léčba týká nejvíce.

Můžete zapojit členy své rodiny nebo blízké přátele. Mohou vám například pomoci s plánováním jídel a jejich přípravou, připojit se k vám na procházkách po večeři, jít s vámi na kontrolu k lékaři nebo si prostě jen vyslechnout vaše starosti. Možná budete také chtít vyhledat podpůrné skupiny pro cukrovkáře ve vaší oblasti.

Váš tým zdravotní péče při léčbě cukrovky

Nyní si pojďme probrat, kdo může být součástí vašeho zdravotnického týmu. To, kdo bude členem vašeho zdravotnického týmu, závisí na několika faktorech, včetně toho, jaké odborníky můžete potřebovat k tomu, aby vám pomohli zvládat vaši cukrovku, a jaké jsou dostupné možnosti ve vašem systému zdravotní péče.

Zde jsou odborníci, kteří by mohli tvořit váš tým zdravotní péče při léčbě cukrovky:

  • Praktický lékař: Všeobecného praktického lékaře navštěvujete, když potřebujete běžnou lékařskou prohlídku nebo se necítíte dobře. Praktický lékař vás může také doporučit k odbornému lékaři nebo jiným členům týmu. Mezi další poskytovatele zdravotní péče, kteří vám mohou poskytnout základní péči, patří zdravotní sestry a asistenti lékaře, kteří obvykle pracují s lékařem.
  • Endokrinolog: Lékař, který má speciální atestaci v oblasti hormonálních onemocnění, jako je cukrovka. Nemusíte potřebovat endokrinologa, pokud má váš praktický lékař odbornou způsobilost v oblasti cukrovky. Zeptejte se svého praktického lékaře, zda potřebujete navštívit endokrinologa.
  • Poradce (zdravotní sestra) při léčbě cukrovky: Zdravotní sestra se speciálním školením v oblasti péče a poradenství pro osoby s cukrovkou. Poradci vám mohou často pomoci v tom, jak se naučit každodenním návykům při samoléčbě, například jak provést změny svých zdravotních návyků, jak bezpečně používat léky na cukrovku a jak kontrolovat hladinu cukru v krvi.
CO/LFS/1016/0115, CO/LFS/0416/0039